D U H A
dubai-sirket-kurulumu-652aa88c2364b.jpg

Dubai Şirket Kurulumu

Dubai'de bir iş kurma süreci aslında oldukça basittir. Yine de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Birden fazla adım ve yol boyunca bilmeniz gereken önemli hususlar ile sıkıcı ve zaman alıcı olabilir.

İster süreci kendiniz üstlenmeye karar verin ister kurulumunuzu hızlandırmak için iş kurma uzmanlarını işe alın, kararlarınızın sonuçları hakkında iyi bir tavsiye aldığınızdan emin olun. 60.000'den fazla girişimcinin işe başlamasına yardımcı olduktan sonra, Dubai'de nasıl iş kurulacağına dair nihai yol haritasını bir araya getirdik.

Neden Dubai'de bir iş kurmalısınız?

Dubai ve BAE inanılmaz derecede misafirperver ve destekleyici iş ortamlarıdır. Aslında, sadece geçen yıl Dubai'de 20.000'den fazla yeni işletme açıldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunların çoğu yabancı girişimciler tarafından kaydedilmiştir. BAE işgücünün %80 ila %90'ı yabancı uyrukludur.

Dünyanın dört bir yanından binlerce girişimcinin iş kurmak için BAE ve Dubai'ye akın etmesinin birçok zorlayıcı nedeni vardır. Başlıca faydaları şunlardır:

Düşük vergi: BAE, hem kişisel hem de kurumsal gelirler için %0 vergiyle gurur duymaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri'nde dikkat edilmesi gereken tek önemli vergi, Hazıran 2023'de uygulamaya konulan ve sabit %9 olan KDV'dir.
Canlı ekonomi: Birleşik Arap Emirlikleri, Arap dünyasının en büyük ikinci ekonomisine ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 692 milyar AED GSYİH ile Suudi Arabistan'ın ardından ikinci sırada yer almaktadır. Büyük olduğu kadar çeşitlidir de. Sağlık ve konaklama sektöründen teknoloji ve ticarete kadar çok sayıda sektörde iş kurabilirsiniz. 
Mükemmel yaşam kalitesi: BAE, En İyi Ülkeler Endeksi'nde İspanya ve İrlanda'nın biraz gerisinde, Portekiz ve Yunanistan'ın önünde 23. sırada yer almaktadır.
Startup desteği: Birleşik Arap Emirlikleri, iş dünyasının büyümesini hızlandırmak için tasarlanmış birçok startup inkübatörüne ve finansman girişimine ev sahipliği yapmaktadır. 
Dubai'de iş dünyasının geleceği de çok parlak görünüyor. Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, BAE'nin bu yıl Arap Körfezi'nde %2,5'lik bir artışla ekonomik büyümeye öncülük etmesi bekleniyor. Bu oran, bölgenin en büyük ekonomisi olan ve %0,4 oranında büyümesi beklenen Suudi Arabistan'ın oldukça önünde.

Dubai'de nasıl iş kurulur - Şirket Kuruluş Süreci

1. Bir sektör seçin

BAE'de çok sayıda sektör ve inovasyon için çok sayıda fırsat bulunmaktadır. Hemen gerçek kurulum sürecine geçmek cazip gelebilir, ancak işinizin niteliğine önceden karar vermenizi öneririz. 

Dubai ve BAE'de birçok konum yalnızca belirli ticari faaliyetlere izin vermektedir. Dubai'de bir iş kurup sonra seçtiğiniz yerde faaliyet gösteremeyeceğinizi fark etmemeye dikkat edin! 
Örneğin, belirli serbest bölge konumları medya, finans veya teknoloji gibi belirli faaliyetlere veya sektörlere hitap eder. Dubai Media City'ye bir göz atalım. Adından da anlaşılacağı üzere, medya şirketlerine veya medyayla ilgili faaliyetler yürüten işletmelere adanmış bir serbest bölgedir. Dubai Media City BBC, CNN ve Thomson Reuters gibi dünya çapında tanınan medya şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bir başka örnek de Credit Suisse AG, Goldman Sachs International ve Morgan Stanley gibi büyük küresel finans hizmetleri şirketlerinin ofislerinin bulunduğu Dubai Uluslararası Finans Merkezi'dir (DIFC). 
Ancak yıllar geçtikçe, sektöre özgü bir dizi serbest bölge, sadece amaçladıkları faaliyetleri değil, genel ticari faaliyetleri de kabul etmeye başlamıştır.  
Kısıtlamalar bir yana, sizinle aynı sektördeki işletmelere yakın bir yerde kurulmak istemeniz için başka nedenler de vardır. İşiniz büyük ölçüde ithalat ve ihracata dayanıyorsa, bir havaalanı veya limanın yakınında bulunan serbest bölgelerden birini düşünmelisiniz.

BAE'de gelişen çok sayıda iş sektörü vardır. 2022 ve sonrasında petrol ekonomisinin ötesine geçme taahhüdü, bu vizyona katkıda bulunan yeni işletmelere olumlu bakılacağı anlamına gelmektedir.

2. Bir konum seçin

Bir sektöre karar verdikten sonra, bir sonraki büyük kararınız anakarada mı yoksa bir serbest bölgede mi faaliyete geçeceğinizdir. Bir serbest bölgede kurulmayı tercih ederseniz, şunlardan yararlanacaksınız: 

 • 0 kurumlar ve kişisel vergi 
 • 100 şirket sahipliği 
 • 100 sermaye ve karların ülkelerine geri gönderilmesi
 •  Para birimi kısıtlaması yok ve
 • 100 ithalat ve ihracat vergisi muafiyeti

Bununla birlikte, BAE'deki yerel pazarla doğrudan ticaret yapmak istiyorsanız, ücret talep edecek bir anakara şirketi ile çalışmanız gerekecektir.

Öte yandan, anakarada kurulmayı tercih ederseniz, yerel ve uluslararası pazarlarla doğrudan ticaret yapmakta serbestsiniz. Ancak, ticari faaliyetiniz profesyonel hizmetler kapsamına girmediği sürece, şirketinizin hisselerinin %51'ine sahip olacak yerel bir ortakla çalışmanız gerekecektir. 

3. Şirket adınızı seçin

BAE'nin bazı katı adlandırma kuralları vardır, bu nedenle bir şirket adı belirlemeden önce bunun yasal olarak kabul edilebilir olduğundan emin olun. 

4. Kuruluş evraklarını tamamlayın

Dubai'de nasıl iş kuracağınızı düşünürken, eğer buraya kadar gelebildiyseniz, artık en önemli kararları geçmişsiniz demektir. Bu aşamada, uygun evrak işleriyle ilgilenmek isteyeceksiniz. 
Seçtiğiniz şirket adı ve faaliyeti için, hissedarların pasaportlarının kopyalarıyla birlikte ilgili devlet makamlarına sunulmak üzere bir başvuruyu tamamlamanız gerekecektir. Bazı serbest bölgeler, BAE'de başka bir iş kurmanıza izin verildiğini onaylayan mevcut bir sponsordan gelen bir mektup olan bir iş planı veya Reddetmeme Sertifikası (NOC) gibi ek belgeler gerektirecektir. 

5. Ruhsat başvurusunda bulunun

Başvurunuz işleme konulduktan sonra, hükümet size şirket ruhsatınızı verecektir. Kurulum yeri ne olursa olsun, genellikle yalnızca birkaç standart belgeye ihtiyacınız olacaktır: doldurulmuş bir başvuru formu, hissedar pasaport kopyaları ve benzerleri. Bazı serbest bölgeler ayrıca bir iş planı sunmanızı da gerektirebilir.

6. Bir banka hesabı açın

Evraklarınız iade edildikten sonra, kurumsal banka hesabınızı açmak için ihtiyacınız olan tüm belgelere sahip olacaksınız. BAE, aşağıdakiler de dahil olmak üzere hem yerel hem de uluslararası birçok bankaya ev sahipliği yapmaktadır;

Emirates NBD 
Abu Dabi Ticaret Bankası 
Dubai Ticaret Bankası
Noor Bank, Emirates Islamic, Mashreq, RAKBANK ve Ajman Bank. HSBC, Citibank ve Barclays gibi küresel isimler de vardır. Sizin için doğru olanı seçmek, özel gereksinimlerinize bağlı olacaktır. 

BAE'de ticarete başlamadan önce bir banka hesabına ihtiyacınız olacaktır. 

BAE ticari banka hesabı nasıl açılır?

BAE'de bir banka hesabı açmak genellikle iki ila dört hafta sürer. Banka şunları bilmek isteyecektir: 

 • Birincil iş alanlarınız
 • Beklenen döviz hacminiz
 • Toplam mevduat
 • Gelir seviyeleri ve 
 • Ana müşterileriniz ve tedarikçileriniz

Evraklarınız hükümetten geri döndüğünde, seçtiğiniz bankaya başvurmak için ihtiyacınız olan tüm belgelere sahip olacaksınız. 

7. Vize için başvurun

Buraya kadar gelebildiğiniz için tebrikler! Dubai'de iş kurmak için son adım vize başvurusunda bulunmaktır. Kendi vizeniz için başvurmanın yanı sıra, birçok serbest bölge personel ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için de başvuruda bulunmanıza izin verir. Başvurabileceğiniz kesin sayı, hangi serbest bölgede iş kurmayı seçtiğinize bağlı olacaktır. 

Eşiniz, çocuğunuz, hizmetçiniz veya şoförünüz için vize almak istiyorsanız, öncelikle seçtiğiniz serbest bölgede bunu yapmanın mümkün olduğundan ve ikinci olarak hem sizin hem de vize için sponsor olmayı umduğunuz kişilerin tüm giriş kriterlerini karşıladığından emin olmak için uzman tavsiyesi almak en iyisidir.
Tüm bunların kontrol edildiğini varsayarsak, süreç dört basit aşamadan oluşur: 

 • Giriş izni 
 • Statü ayarlaması 
 • Tıbbi uygunluk testi
 • Emirates kimlik kaydı ve vize damgası

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ekibimizden biriyle konuşmak mı istiyorsunuz? kurumsal ofisi arayın ve sizi bir ekip üyesiyle bağlantıya geçirelim.

+90 535 574 09 47

info@duhavize.com

İletişim